Poštovani doktore,
    Imam 40 godina i već 3 godine neredovne menstruacije, koje kasne i po 3-4 meseca. Moj doktor mi je prepisivao lekove nakon što bi ja dobila mesečnicu i ciklus bi se regulirao al posle nekoliko meseca opet isto a odgovor je uvjek bio hormonski poremećaj. Testove nikad nisam radila da bi ispitala hormone al eto sad od pre mesec dana po prvi sam put osjetila i toplotne valove i noćno znojenje što ukazuje na ranu menopauzu. A samo pre 6 meseci radila sam papa test koji je bio uredan. Moje je pitanje što sad. Nije li prerano za klimaks i koje su posledice toga. I kako ublažiti valunge koje znaju biti nesnosni.
    Hvala.

    Odgovoreno: 31. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Jako je rano da ste u premenopauzi mada je i to moguće. Moja Vam je preporuka da, ukoliko Vam izostane menses uradite nalaz; folikulostimulirajući hormon "fsh" i na osnovu samo tog nalaza vidimo da li ste u premenopauzi ili ne.