Postovani,
    Unapred se izvinjavam što je pismo opširno i detaljno, ali sam želela da imate jasan uvid u moje celokupno stanje koliko je to moguće preko mejla. Pišem ovde jer sam trudnica i želela bih da odgovor dobijem što pre. Imam 30 godina. Od malena sam imala česte upale mokraćnih kanala, smanjenu količinu gvožđa u krvi i blagu gojaznost. To se često ponavaljalo sa poboljšanjima i pogoršanjima, ali nikada nije prešlo u bilo šta ozbiljno. Pre deset godina počelo me je boleti ispod desnog rebra i desno na leđima iznad struka i radila sam analize na i ustanovili su mi blago povišene tranasaminaze (obe) a svi ostali nalazi su bili dobri, čak i gvožđe. Ali su me poslali na infektivnu kliniku radi transaminaza i tada su mi radili test na heptitis, hiv itd i rekli da je sve potpuno dobro i nikada se nije saznalo zašto su tada transaminaze bile povišene (napominjem da nisam narkoman niti alkoholičar, pijem uglavnom vitaminske preparate u tabletama i šumeće). Nakon nekog vremena transaminaze su se vratile u normalu ali mene gidunama boli desno ispod rebra ili na leđima ili čak ka nozi ide taj bol i postala sam kao neki hipohondar, na par meseci sam išla i tražila da mi rade nalaze i nikada me niko nije poslao kod lekara za jetru, nisam ni znala da doktor za to postoji i da se zove hepatolog. Kako me je često bolelo tako su mi često radili ultrazvuk jetre, abdomena, žučne kese itd i uvek su nalazi bili uredni, ali mene je bolelo i na vodu čak i na mleko a naročito kada uveče pojedem neku težu hranu. Poslednji put sam te nalaze radila opet na infektivnoj klinici pre dve godine i doktorka je rekla da je sve potpuno zdravo, ali da sam ja verovatno emotivno uzrujana ili ljuta i mene je to smirilo i nastavila sam da živim sa tim povremenim bolom koji se pretvori u povremeno peckanje dok mokrim. Nikada me nisu uputili ni kod lekara za proveru bubrega, uvek su govorili da nema potrebe. Pre godinu dana sam postala umorna i pospana i opet sam radila razne analize i ustanovili su mi subkliničku hipotireozu i pijem svako jutro Eutiroks 25 mg. Tek kada sam otišla kod endokrinologa dao mi je da uradim ne samo gvožđe nego i analize parametara koji vezuju gvožđe (uibc i tibc) i oni su stalno smanjeni, čak i nakon doze totheme jedne ujutru uvek su negde oko uibc-21 a tibc-40. Na nalazima endokrinloga često piše dijagnoza - anemija, subklinička hipotireoza i cistopielitis. Živela sam normalno sa tim, izlazila, jela kao i do tada (osim što sam zbog posla često u sedećem položaju i imam bolove u kičmi i vratu) i mesec dana pre nego što sam ostala u drugom stanju sam par puta izašla i popila par čaša crnog vina i popušila par cigareta (što inače ne radim i ne prija mi ni alkohol ni cigare). U tom periodu sam primetila da mi izlaze čudne modrice na listovima i rukama, kao da sam se uštinula, a ne udarila. Otišla sam da proverim trudnoću i tada sam opet radila analize i bila sam šokirana kada su mi dali nalaze koji su pokazivali da su alt-139 sgot-108 a sve ostalo normalno. Onda su me uputili da uradim Gama GT i Fibrinogen. Gama GT je bio na gornjoj granici - 40, a fibrinogen povišen - 4,45 (ali tada sam već bila u petoj nedelji trudnoće). Endokrinolog mi je rekao da sačekam tri nedelje, da ne uzimam nikakve vitamine, masnu hranu, lekove, alkohol, cigare itd i da ponovim analize biohemije, transaminaze i fibrinogen. Ja sam to uradila (u međuvremenu sam uradila još jednom i bile su prepolovljene) a sada iznose: alt-29, ast - 24, fibrinogen (još povišeniji) 4,8. Holesterol je 4,63. Glukoza 4,48. T3 i t4 u granicama normale ali tsh 4,19. Urin je normalan (osim bakterija za koje piše da ih ima malo) nosači gvožđa su i dalje smanjeni, a i dalje mi se pojavljuju modrice. Ja se osećam dobro osim što imam pojačan bol ispod donjeg rebra. Molim Vas da mi preporučite gde da idem, kako Vam deluje moje stanje, uplašena sam zbog bebe jer sam u drugom stanju u devetoj nedelji trudnoće i želim sve da držim pod kontrolom. Gde biste me uputili, koji uput da tražim od svog lekara ili gde da idem privatno, želim da uradim prave analize koje će me držati pod kontrolom tokom trudnoće, a i kasnije. Kao što vidite ja imam problem sa štitnom žlezdom, anemijom, sad taj povišen fibrinogen, nizak pritisak, transaminaze koje čas skaču čas su dobre i niko ne zna šta je i tek su me sad uputili kod lekara za jetru. A svi ostali nalazi su savršeni. Ja bih da mi preporučite nekog lekara za sve ovo i da mi date savete šta da radim, da li je taj povišen fibrinogen opasan za moju bebu i mene u trudnoći? Da ne govorim o tome što imam deset kg viška i što sam imala povišen holesterol i šećer na gornjoj granici pre godinu dana ali sam unela dosta promena u ishranu i način zivota pa se to za sad regulisalo, ali se bojim da se ne poremeti tokom trudnoće, jer sam čula da se u trudnoći sve povećava.
    Unapred zahvalna Lola.

    Odgovoreno: 31. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Mislim da je neophodno da se javite gastroenterologu u vezi Vašeg problema sa transaminazama, eutirox nastavite piti i u trudnoći, javite se i dermatologu zbog opisanih promena na podlakticama i podkolenicama. Ekspertni ultrazvučni pregled od 11 go 14 nedelje sa dva biohemiska markera kod dobrog ginekologa i ultrasoničara.