Poštovani,
    imam 33 godine i u 37. nedelji prve trudnoće sam. U 33. nedelji sam radila ogt test sa 100gr gukoze u 1dl vode, kao redovan pregled (raniji rezutati šećera naste su bili između 4.03 i 4.3). Rezultati ogtt su bili sledeći: 0h- 5.83 (pre uzimanja glukoze) 1h- 9.81 2h-10.45 3h- 6.77 protumačeno je kao loš nalaz, propisana mi je dijeta, i dodatni testovi: hba1c- 6.1 i glikemija pre 6.84 i 2h posle dorucka 7.75 (venska krv) nastavila sam sa dijetom i svakih 7 dana proveravala šećer vadeći krv iz prsta. Ono što me brine su rezultati koji jako variraju. 29.06. 4.1 pre jela i 5,7 posle 2h, 6.07. 5.6 pre a 5.0!!! 2h posle jela i konačno danas 13.07. 4. 3 pre, i 7. 8 2h posle jela. Jako sam zabrinuta, posto od 17 nedelje imam kontrakcije i pijem ginepral na 4h, još ovu nedelju, beba inače nije krupna po uz, ja sam se ugojila 10 kg od početka trudnoće, tako da sada imam 58 kg, nemam otoke, nisam žedna, zdravo sam se hranila i pre i za vreme trudnoće, ali ne znam kako da regulišem tu glukozu. Dr koja mi vodi trudnoću je na odmoru, endokrinolog uporno ponavlja dijeta, što i radim, i neprekidno se sikiram čitajuci o posledicama gestacijskog dijabetesa po bebu. Bila bih jako zahvalna na vašem mišljenju.

    Odgovoreno: 13. 07. 2009.
    • Poštovana,
      mislim a i generalni je stav da sve trudnice sa hiperglikemijom treba da se jave na ginekološku kliniku radi dodatnih ispitivanja, testiranja i eventualnog uvodjenja inzulinske terapije, jer se peroralni anitijabetici ne mogu koristiti u trudnoći.