Poštovani,
    posle dva spontana pobačaja u 6. i 7. nedelji, insistriala sam da uradim neke analize, između ostalog i hormonski status 2. i 21. dana ciklusa. I u principu rezultati su bili u okviru referentnih vrednosti, osim prolaktina koji je 2. Dan bio 905 (gornja granica je 800), a 21. Dan oko 1400. Kada sam vadila krv drugi put, dobila sam menstruaciju ranije pa su se 2. i 21. dan poklopili. Inače imam redovne menstruacije na 25-28 dana. Šta mi savetujete da radim? Subjektivne tegobe nemam osim što me odnedavno desna dojka boli i to nezavisno od dana ciklusa (išla sam na uz dojke i sve je bilo uredu). Da li da uradim prolaktin profil ili sam usled stresa i dobila ranije i skočio mi prolaktin? Da li da sačekam da vidim šta će sad 21. dan da pokaže, pa onda po tome da postupam? Koliko je prolaktin bitan za trudnoću? Da napomenem da do sada nisam imala nikakvih problema da zatrudnim, već imam problem sa održavanjem trudnoće.
    Hvala unpared na odgovoru!

    Odgovoreno: 13. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Da vam je poremećen hormonalni status ne biste ni ostajali trudni. Dakle nakon 2 spontana pobačaja treba da uradite sledeće: kariotipizacija oba opartnera, histerosalpingografija ili histeroskopija, ispitati da li postoji infekcija genitalnog trakta, sistemske bolesti majke, endokrine bolesti majke, koagulaciju, autoimuni i aloimuni poremećaji. Posavetujte se sa vašim ginekologom, on ovo sve verovatno zna