Poštovani dr,
    Imam 39 godina, nisam rađala. Zadnji ciklus kasnio 5 dana, inače glavno uredni ciklusi 28-30 dana, ali prisutno noćno znojenje i talasi vrućine više izražene ljeti. 2 puta za redom 8-9 dan javlja mi se tačkasto krvarenje. Uradila sam hormonski status 3 dan, rezultati su: FSH 6,3 (1,9-11,6) lh 4,8 (1, 9-11) prolactin 21, 2 (3, 2-24, 3) estradiol 36 (26-161) imam 3 pitanja: - šta trebam raditi u vezi tačkastog krvarenja (uzv pre 4 mes uredan), i ima li veze sa ovulacijom, obzirom da ne želim isključiti mogućnost trudnoće; - molim za mišljenje oko hormonskih nalaza i postojećih simptoma menopauze - jesu li vezani i ima li prostora za zabrinutost? Za razliku od pre 1 god, i fsh i estradiol su sad niži. - trebam li ispitati progesteron, i ako da, koji dan, obizrom na kašnjenje ciklusa (zadnji kasnio 5 dana)?
    Hvala i pozdrav.

    Odgovoreno: 02. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Fsh je osnovni hormon koji Vam pokazuje da li ste u premenopauzi, menopauzi ili ne. U vas je nalaz uredan, u vezi tih tačkastih krvarenja treba uraditi jedan kvalitetan ultrazvučni pregled da bi se videlo da ne postoji možda polip unutar sluznice materice. Da li ste radili papa bris.
      Pozdrav.