Poštovani,
    Prošle nedelje sam postavila pitanje, ali mi niste odgovorili pa ću ga ponoviti. U 29. nedelji sam, termin mi je 17. Septembar. Ponekad mi se javlja osećaj otvorenosti dole, slično kao prvi dan menstruacije, ali ne baš tako jako. Imala sam i par intenzivnijih i to posle odnosa. I često sam išla da mokrim. Bila sam kod ginekologa prošle nedelje pošto sam među ostalim dobila i infekciju, uplašio me je još pre pregleda jer mi je na moje pitanje o "otvorenosti" pokazao onaj krug za izračunavanje termina i zelenu linju ispod 28. nedelje i rekao: "vidite, to znači prevremeni porođaj! A to nikako ne bi valjalo!". Ja sam se frapirala, pogotovo što se jako dobro osećam, često i zaboravim da sam trudna, brzo hodam, žurim uz stepenjice ne zato što hoću već se zaboravim, ustajem iz kreveta još uvek bez pridržavanja. Posle pregleda mi je rekao da sam otvorenija nego što bi on to voleo u ovom periodu, ispisao mi vaginalete za infekciju, kaže da prekinem odnose, mislila sam da ću morati da mirujem, međutim on kaže da ne moram. Danas sam bila na kontroli, pregledao me je i kaže da sam otvorena možda kao jagodica prsta i da je to sasvim ok i tako bi valjda, ako sam ga dobro razumela, mogla da izdržim još 3 meseca. Ali odnose ne smem da imam i sad mi ništa nije jasno. Kako sam ok ako ne smem da imam odnose i da, ne treba da vežbam? Da li je otvorenost jagodice prsta ok?
    Molim Vas da mi odgovorite!

    Odgovoreno: 30. 06. 2009.
    • Poštovana,
      Mislim da je ok, ne treba da imate odnose jer pri odnosu se dira grlić materice i može doći do kontrakcija koje skraćuju cerviks i mogu dovestim do prevremenog poroda. Cerviks se najbolje može izmeriti vaginalnom sondom kada se tačno izrazi njegova dužina u milimetrima i vidi se kakvo je unutrašnje ušće, zato vam je moja preporuka da se raspitate ko radi vaginalnu sonografiju da bi vam tačno izmerio grlić i da bi manje bili zabrinuti.