Poštovani,
    molim vas da mi protumačite izveštaj lekara specijaliste koji sam dobila nakon kolposkopije i uzetog papa. Ranicu na grliću materice imam jako dugo, već nekih 15-ak godina. Moj ginekolog je mišljenja da to ne treba dirati već samo pratiti. Do sada sam imala dve održavane trudnoće (1994. i 2003. godine, a suprug i ja planiramo još dece). U obe mi je stavljen serklaž. Današnji nalaz je sledeći: cirkularna dee ili ree nečitko je napisano, na 12 atipična, sch (-) neg sa endocervikalnom propasacijom. Ostali epitel pvu i vagine skvamozan sch (+) poz. Za eventual. biopsio i ecc prema pa nalazu. Da li da paničim? Napominjem da mi je moj ginekolog koji mi je već radio papa pa me je nakon toga poslao u kliniku, naglasio da mi je napisao da je papa 2. grupa ali da mu se neka jedra ne dopadaju, a ima i masa leukocita. Molim vas da mi odgovorite jer treba da čekam dve nedelje, a već sada "dišem na škrge".
    Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 26. 06. 2009.
    • Poštovani,
      u principu svaku promenu u vidu ranice na grliću materice treba lečiti. Sačekajte novi nalaz papa brisa pa ću vas posavetovati. Eventualno bi trebalo uraditi biopsiju ali o tom potom. Mnogo leukocita govori u prilog infekcije te bi trebalo da uzmete neke vaginalete.