Poštovani,
    molila bih vas da mi što hitnije odgovorite na sledeće: u 12. nedelji trudnoće je moja 5-ogodišnja ćerkica dobila varicelle, mislim da se kod nas zovu ovčje boginje ili vodene ospice. Istog dana se putem testa krvi pokazalo da ja nemam anti tela protiv njih i 3 dana kasneje sam dobila infuziju varitex-imunglobin, kao zaštitu. Nažalost 9 dana kasnije, početkom 14 nedelje trudnoće sam dobila varicelle, bez bilo kakvih komplikacija. Ali dr. mi je dao lek koji se zove varitex od 1000mg. 7 dana 3x dnevno da ne bi došlo do bilo kakvih komplikacija prouzrukovanih ovom infekcijskom bolešću. Sada se već osip, koji nije bio previše masivan zasusuje i plikovi nestaju (5-ti je dan). Interesuje me kakve posledice po moju nerođenu bebu može imati cela bolest a posebno korišćenje ovog leka? Ovde su mišljenja lekara jako podeljenja (živim u Austriji). I kakve su kasnije kontrole sve potrebne da bi se ustanovila da li je plod zdrav? Da li je potrebno punktiranje plodne vode ili vađenje iz pupčane vrpce?
    Unapred hvala.

    Odgovoreno: 11. 06. 2009.
    • Poštovani,
      treba da uradite ekspertni ultrazvuk koji se radi od 11 do 14 nedelje trudnioće i da uzmete dva biohemiska markera iz krvi da bi se procenio rizik,. Ja bih vam preporučio amniocentezu tj metodu kojom se uzima plodna voda od 16 do 18 nedelje trudnoće, pregled bebinog srca ultrazvukom od 22 do 24 nedelje trudnoće kao i 4 d ultrazvuk u toj nedelji trudnoće.