Poštovani,
    u 11-oj nedelji trudnoće sam. Prva trudnoća je u pitanju a imam nultu negativnu krvnu grupu pa me zanima kada treba da uradim test pošto sam čula da se u trudnoći sa ovom krvnom grupom javljaju antitela. 25.05.2009 sam bila na kontroli i sve je bilo u redu, doktorka mi je zakazala sledeću kontrolu tek 06.07.2009 pa me zanima da li je trebalo da mi zakaže malo ranije i da obavim sve analize vezano za probleme koji se stvaraju u trudnoći sa mojom krvnom grupom ili je doktorka pravilno postupila da čekam 06.07.2009 ili da ja odem ranije i zahtevam da uradim što pre sve analize i vidim da je sve uredu samnom i mojom bebom?

    Odgovoreno: 09. 06. 2009.
    • Poštovani,
      od 11 do 14 nedelje se radi ekspertni ultrazvučni pregled, da li ste to uradili? Kod tog pregleda uz ostale parametre meri se i vratno zadebljanje ili brazda ili nuhalna translucencija, te sa tim merenjem i dva biohemiska markera iz krvi se proceni rizik na hromozomopatije, dakle neko genetsko obolenje. RH negativne trudnice treba da se prekontrolišu, titar antitela, na početku trudnoće, u 12, 26 i 32 nedelji trudnoće.