Poštovani dr.
    Imam puno pitanja, pa ne znam odakle da počnem, ali se nadam da ćete me shvatiti i odgovoriti. Imam 28 god. prije 16 mjeseci sam rodila dječaka u 34-oj nedelji trudnoće. Do tada je sa trudnoćom bilo sve u redu (bar što se tiče nalaza koji se ovde rade, a to su ultrazvuk, nalaz krvi i urina, krvni pritisak i tjelesna težina). Doduše, u urinu sam imala nešto bakterija, ali ginekolog je tvrdio da ne treba terapija. Onda sam dobila grip sa jakim kašljem i temperaturom koja nije prelazila 37,5 stepeni. Primila sam infuziju i naredna 2 dana injekciju. A onda mi je djelimično pukao vodenjak, davali su mi penicilin i nakon 4 dana sam dobila kontrakcije i porodila sam se. Interesuje me da li se može znati tačan uzrok koji je doveo do prijevremenog porođaja, na koji način se otkrivaju infekcije, pošto mi nikad u trudnoći nije rađen vaginalni pregled, ni sekret. Inače u trudnoći nisam imala odnose. Drugo, sa bebom je bilo baš puno problema i ja sam prošla kroz pakao boreći se za njen zivot. Na internetu sam pročitala da su žene koje su se prvi put porodile prije vremena pod rizikom da se to ponovi, pa sam uplašena, jer tako nešto još jednom ne bih mogla da podnesem. Dakle, ima li rizika, napominjem da nemam nikakvu anomaliju materice, niti šta slično. Treće, na nedavnom ginekološkom pregledu mi je ginekolog rekao da mi je "dolje sve spalo od porođaja" i preporučio mi određene vježbe. Ja inače ne osjećam nikakve tegobe. Da li to može predstavljati neki rizik za trudnoću, naročito ukoliko bude višeplodna i četvrto, prije trudnoće (i sada) sam imala česte infekcije i upale genitalnih organa (sad imam šestu grupu sekreta), pa me interesuje u kom slučaju treba da se liječi i moj muž? Inače smo jedno drugom prvi i jedini partneri. Vrlo sam opširna, ali biću vam veoma zahvalna ako biste mi na sva pitanja detaljno odgovorili, jer ovde gdje živim nemam kome da se obratim.
    Pozdrav i sve najbolje!

    Odgovoreno: 04. 06. 2009.
    • Poštovani,
      prevremeno prskanje vodenjaka obično nastaje kao posledica infekcije rodnice koja pređe na plodove ovojke, izazove upalu plodovih ovojaka i njihovo prevremeno prsnuće, stoga je potrebno da se urade brisevi vaginalni sekret, bris na mikoplazmu i ureaplazmu, cervikalni bris, bris na hlamidiu, i bolesno stanje koje ste imali moglo je također dovesti do prevremenog poroda. Rizika za sledeću trudnoću nema, uz brižnu kontrolu iznjećete trudnoću. Vežbe koje vam je preporučio vaš ginekolog zovu se kegelove vežbe za jačanje muskulature karličnog dna. Šesta grupa sekreta je gljivica kandida albikans koja se ne prenosi polnim putem ali katkada zahteva i lečenje muškog partnera nistatin dr 2x1 10 dana i mazanje glavića polnog organa kanesten kremom ujutro i uveče 10 dana