Poštovani,
    pre 2 meseca sam izgubila bebu na sam dan porođaja tj pred njegov početak. Naime, trudnoća je sve vreme bila tretirana kao potpuno zdrava, sedmicu pre termina porođaja sam počela dobijati kontrakcije koje su bile bezbolne i neregularne (1-2 puta dnevno) i rečeno mi je da su pripremne. Bebine pokrete sam aktivno osećala stalno. Jedan dan pre termina mi je pukao vodenjak i plodova voda je bila braon-zelena. Nakon brzog dolaska u bolnicu ustanovljeno je da nema srčane aktivnosti i da je beba umrla. Usledio je vaginalni porođaj. Devojčica koju sam rodila je bila 3,855g i 55cm. Nikakve infekcije nisu potvrđene, a prve obdukcione analize nisu pokazale anomalije niti bolesti. Sada čekamo histo-patološke nalaze. Pupčanik je bio obmotan oko vrata ali po rečima babice labavo. Na posteljici nije bilo znakova starenja. Naime oprostite ja i nemam neko pitanje više bi me zanimalo vaše mišljenje i eventualno iskustvo sa ovakvim slucajevima. Živim u Skandinaviji gde se sve ovo i desilo. Sistem ovde je poprilično različit te se praktikuje samo jedna ultrazvučna kontrola u 18. nedelji (ja sam radila više ulrazvučnih pregleda što u Srbiji, što preko veze jer je muž lekar) i stvari poprilično prepuštaju prirodnom toku. Poslednji pregled ultrazvukom mi je urađen u 29 nedelji a od tada je babica kontrolisala srčanu akciju i položaj bebe (prednjačila je glavom). Sveukupni komentar lekara ovde je dešava se. Shvatam da se dešava čitala sam puno o tome, ali me zanima da li smo muž i ja mogli da učinimo više, koji su mogući uzroci ovakvog događaja (iako naravno znam da ne možete precizno ništa reći), kako se ponašati u sledećoj trudnoći i kada uopšte smem da je planiram. Inače ja imam 32 godine, dvaput su mi odstranjane endometriozne ciste levog jajnika, ali sam u drugom stanju ostala relativno brzo i prirodnim putem. Da vam pišem podstakao me je provereni podatak da sam treći gotovo identičan slučaj za godinu dana u bolnici gradića koji ima 20.000 stanovnika. Zato mi se pristup desava se čini previše opuštenim. Ne tražim krivca u lekarima ili nekom trećem kao što je čest odbrambeni mehanizam, zaista me zanima samo mišljenje jednog našeg lekara jer se ovde svi ograđuju od svega pa i bilo kakvog razgovora.
    Sa poštovanjem, Mirjana Stojanović

    Odgovoreno: 03. 06. 2009.
    • Poštovani,
      nažalost loši doktori i loša perinatalna skrb. Verovatno je uzrok smrti vaše bebe obmotana pupčana vrpca oko vrata koja se sa i tim prevremenim kontrakcijama zatezala i spečavala pravilan dotok krvi do bebe. U sledećim trudnoćama treba uz ultrazvučne preglede da se radi kolor dopler protoka kroz pupčanu vrpcu, tj art umbilikalis i kroz glavicu ploda art cerebri mediju, a takodje i ctg a to je metoda kontinuiranog pračenja srčane akcije ploda od 36 nedelje trudnoće, više sreće drugi put i javite se za savet kada nakon 4 do 6 meseci ostanete trudni.