Poštovanje,
    Mojoj majci je pre šest godina bila zadnja menstruacija, ima 56 godina, a ranica na grliću materice je tu godinama i ginekolozi su ostavili to tako ne znam zašto. Zadnjih nekoliko meseci joj se ponekad javi krv. Urađen joj je papa test - iii grupa, atrofija. To je ono što mi znamo, a i ona. Danas je išla na abraziju i uzimali su isečke. Nas interesuje šta znači sledeće, što piše na poleđini uputa posle intervencije: biopsio tkivo na ph i curettage cervikalna - sluznica na ph ii korporalna  nicchil dakle, šta ćemo znati posle tih nalaza, prostim rečima, šta je problem ili nije? Znamo da može biti i ono najtužnije, ali ipak da mi objasnite da li može biti i nešto drugo tj. šta je to što traže doktori sada. Nadam se da nisam bila suviše komplikovana.
    Unapred, mnogo vam hvala. .

    Odgovoreno: 03. 06. 2009.
    • Poštovani,
      svako krvavljenje u menopauzi zahteva da se urade pomenute intervencije, nažalost koliko sam shvatio pri abraziji tela materice nije dobijen materijal, tako da verovatno nećete dobiti ni dijagnozu. Biopsija grlića materice se radi kada je papa treća grupa i tu će te nam javiti rezultat. Da li je rađen ultrazvučni pregled pre intervencije i kolika je bila debljina endometrija, što je veoma važno. Kada se svi nalazi prikupe ja bih vam preporučio jedan kvalitetan ultrazvučni ginekološki ptregled sa vaginalnom sondom, sretno