Poštovani,
    U drugom sam mesecu trudnoće, ali imam veliki problem. Da počnem od toga da već 5 godina pijem lorazepam 2,5 mg tri do četri tablete na dan. Međutim ja nemam nikakve simptome pospanosti i slično, što znači da mi samo sprečavaju fizičku i psihičku krizu. Probala sam da prestanem ali apstinencija nije trajala duže od dva dana jer je bilo nepodnošljivo za moj organizam grčenje mišića i povraćanje uz pratnju bolovima strašno. A sada prelazim na ono glavno, pošto ulazim u treći mesec a ne mogu da prestanem sa lekovima, da li mi možete reći šta da radim pošto sam previše uplašena, kolika je opasnost za plod to moje stanje i šta da radim. Unapred hvala!!! Milica

    Odgovoreno: 26. 05. 2009.
    • Poštovani,
      lorazepam spada u grupu dijazepama koja lako prolazi ljudsku placentarnu barijeru. Deo studija ukazuje da primena diazepama u trudnoći nosi rizik od rascepa nepca i usne kod novorođenčeta ukoliko se uzima u prvom trimestru trudnoće, dakle u prvih 12 nedelja trudnoće,. Pušenje cigareta i uzimanje anksiolitika, dakle lorazepama povećava za 4 puta rizik od rađanja dece sa malformacijama u odnosu na kontrolnu skupinu. U drugom trimestru trudnoće opisani lekovi povećavaju rizik od nastajanja hemangioma i kardijalnih i cirkulatornih defekata kod ploda,. Za vreme porođaja lekovi mogu izazvati sindrom mlitavog deteta, sa respiratornom depresijom, hipotonijom, hipotermijom, apneom, letargijom i problemima sa sisanjem. Katkada veće doze leka date pred porod mogu izazvati i hiperbilirubinemiju tj žuticu novorođenog deteta.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #29765

    • Poštovani, pijem lorazepam od 2,5mg ujutru i uveče, postoji li mogućnost da ostanem trudna ili ne pošto pijem ovaj lek?

    • Zdravo. Zamolila bih trudnice i mame koje su imale iskustva sa lorazepamom u trudnoci da mi se jave, puno bi mi pomogle.

    • Pijem Lorazepam 4puta po 2.5mg jer bolujem od jakih napada ancioznosti, doktor kaze da bi bebi jos vise naskodili napadi, jer gore navedenu terapiju pijem 14 godina, ali se opet jako plasim, 5.sam mesec sa bebicom je sve u redu ali jako me strah a ne mogu bez terapije

    • Zamolila bih neku od trudnica koja je koristila lorazepam tokom trudnoce da mi se javi, svaki savet bi mi dobrodosao ! Hvala vam unapred

    • Postovani 6 nedelja sam trudna, koristim Lorazepam od 2. 5,  polovinu uvece. Koliki je rizik za plod ili da razmisljam o abortusu?

    • Postovani,
      lecila sam se od bipolarnog poremecaja, trenutno pijem 1/4 Leponeksa od 25 mg i zanima me da li je ova kolicina bezbedna tokom planiranja trudnoce?

    • Natasa Stojanovic 22. 10. 2012.

      Postovani, ja pijem lorazepam od 2, 5mg vec dve godine, jednu tabletu ujutru, planiram da ostanem trudna, molim vas da mi kazete da li je to opasno za moje dete? Unapred zahvalna

    • Marija Jovanović 10. 05. 2010.

      U prvom mesecu sam trudnoće i pila sam turbo slank dok nisam saznala da sam trudna. Da li to moze da steti plodu?