Poštovanje,
    2005g sam operisala bartolinijevu žlezdu (laserom je otvorena, nije otklonjena). Da vam i ne pričam kakve sam komplikacije sa njom imala pre operacije. Moje pitanje je sledeće. Na svaka 2 meseca se meni pojavljuje potkožno u predelu prepona zadebljanje koje se puni gnojem, crveno je i jako boli, veličina varira nekad od 1cm do 2cm. Ja obično alkoholom ispiram taj predeo (jer su mi neki lekari rekli da može biti infekcija kože pa da bi je sprečila), zatim koristim mast flogocid (previjam mesto po nedelju dana) dok sadržaj ne procuri. Imam osećaj da nikada potpuno gnoj ne iscuri. Te fistulice mi prave strašan problem (nisu mi se ranije javljale, počele su sa javljanjem zadnjih 9g), i učestale su. Neki mi kazu da je to od brijanja tog dela, neko od nehigijene, niko i ne pominje da li je to stafilokokna infekcija ili šta već. Ja inače redovno održavam higijenu (mozda čak i previše), brijem taj deo, ali i dalje nemam odgovor odakle te potkožne gnojne fistule izlaze. Da li je to povezano sa bartolinijevom žlezdom? Meni nekako logično bude da je to, jer mi se fistulice javljaju samo u predlu prepona i prelaze sa jedne noge na drugu, a s obzirom da znam da je upalu moje žlezde (što je kasnije i dovelo do operacije) izazvalo baš začepljenje tih kanala u žlezdi i na taj način mi se i stvarao gnoj u vagini pa mi to ide jedno uz drugo. Molim vas odgovorite mi šta je u pitanju? Jel stafilokokna infekcija kože ili nešto drugo? Inače, ja sam izgleda podložna tim gnojnim fistulama, jer sam 1997g operisala na kičmenom repu fistulu koja mi je isto tako pravila problem od pre 1991g. Recite mi i koje tablete ili masti da upotrebljavam i gde ih mogu nabaviti.
    Unapred i jako zahvalna Jelena

    Odgovoreno: 29. 05. 2009.
    • Poštovani,
      pre svega opisane promene nemaju veze sa bartolinijevom žlezdom. Verovatno te fistulizacije nastaju kao posledica depilacije. Da li ste kontrolisali šećer u krvi. Moja vam je preporuka da u labaratoriji uzmete set za sterilno uzimanje brisa i kada se pojavi fistula da uzmete bris sa gnojnog mesta i da se uradi tipizacija bakterije koja izaziva promene, antibiogram kako bi se mogla provesti antibiotska terapija, to je jedini pravi put.