Poštovani,
    Imam 35 god. Nisam rađala ali sam imala pre jedanest godina imala abortus, posle čega sam menstruaciju dobila normalno na 28 dana sve do danas. Imam problem što imam predmenstrualno krvarenje tj. braon iscedak sedam do osam dana pred menstruaciju. Radila sam hormonski test progesterona i lekarka mi je dala da pijem utrogestan dva puta na dan tri meseca posle čega meni i dalje ide braon iscedak kao i pre. Pokušavam da ostanem u drugom stanju tri meseca mada nemam baš ustaljen odnos samo dva do tri puta u mesecu i to kada su plodni dani. Šta mi savetujete da uradim prvo od testova za utvrđivanje plodnosti i da li je opasno to što mi se pojavljuje braon iscedak da li to utiče na planiranje trudnoće.
    Unapred hvala.

    Odgovoreno: 13. 05. 2009.
    • Poštovani,
      Verovatno se taj braon iscedak ne pojavljuje u svim ciklusima, može se pojavljivati samo u ciklusima sa ovulacijama kada dolazi do ranijeg propadanja žutog tela koji luči progesteron i kao posledica toga se javlja opisani iscedak,. Doktorka Vam je dala dobru terapiju. Preporučio bih Vam da uradite hsg-kontrastno snimanje materice da bi se ispitala prohodnost jajovoda zbog abortusa koji ste imali pre 11 godina.
      Pozdrav.