Poštovani doktore.
    Ima 31 godinu, jedno dete od 5 god. Pre 10 meseci odstranjena mi je Cista na desnom jajniku i desni jajnik. Od operacije idem redovno na kontole. Doktor kaže da levi jajnik funkcioniše normalno. Na dva uzastopna mesečna pregleda UZ imala sam vodeći folikul. Menstruacije su mi na 30-33 dana. Tri meseca pokušavam da ostanem u drugom stanju (znam da je kratko vreme), ali prateći menstrualni kalendar uvek promašim plodne dane. Hhtela sam da pitam kako mogu da odredim plodne dane. Takođe sam htela da Vas pitam jedno pitanje koje se odnosi na dojke. Imam fibrocistične displazije koje su izražene u drugom delu ciklusa, a bolovi u grudima počinju uvek 18 dana menstrualnog ciklusa. Hirurg kaže da su displazije posledica disbalansa hormona i da se sa tim živi (samo kontrole na 6 meseci - čega se pridržavam). Dali displazije, odnosno disbalans hormona može da utiče na začeće. Moj ginekolog kaže da sam zdrava i da imam iste šanse za začećem kao i žene sa oba jajnika i da se opustim. Zadnja menstruacija je bila 9 aprila.
    Unapred zahvalna.

    Odgovoreno: 20. 04. 2009.
    • Poštovana,
      U stabilnim menstruacionim ciklusima ovulaciju je očekivati od 11 do 16 dana računajući od prvog dana menstruacije, a najbolji je metod ultrazvučna folikulometrija koju bi Vama preporučio budući da imate samo jedan jajnik, a koja se radi od 10 dana m. c računajuci ponovno od prvog dana. Mislim da Vam je hirurg onkolog dao ispravno obaveštenje o displaziji dojke kao i savet za kontrolu.
      Pozdrav.