Poštovani,
    Imam 26 a suprug 30 godina. Već 10 meseci pokušavamo da napravimo bebu, ali bez uspeha. Uvek sam imala problema sa ciklusima koji nikada nisu bili uredni, tako da ne mogu čak ni da pretpostavim kada su mi plodni dani i da li uopšte imam ovulaciju. U oktobru mi je jedan lekar radio uz 11-og, pa 18-og dana ciklusa, i na drugom uz na desnom jajniku primetio cistu za koju je rekao da je primarni folikul koji još uvek nije pukao. Rekao je da će verovatno doći do ovulacije tog ili sledećeg dana. Uprkos učestalim odnosima, ništa se nije desilo (tada, možda zbog velike količine streptokoka u suprugovoj spermi - on od tada pije antibiotike). Posle toga, u februaru, otišla sam kod drugog lekara, radila hormonske analize: 3. Dan ciklusa fsh 6.72, estradiol 201, prolaktin 517.69; 23. Dan ciklusa progesteron 64.69. Između toga mi je 18-og dana ciklusa rađen uz: uterus 52 x 41. 2 x 48.5, endometrijum 6.8/2, d. Ovarii 38.5 x 31.3, cista 18.2 x 18. 2,l. Ovarii 24.5 x 22.4. Na osnovu nalaza doktorka mi je rekla da se verovatno radi o žutom telu (a ovde sam pročitala da se folikul i žuto telo definitivno raspoznaju na uz, pa ne znam kako ona nije mogla da bude sigurna šta je videla), i da je sve to normalno. Može li se na osnovu ovih nalaza zaključiti imam li ja ovulaciju i predispozicije da začnem, i da li imate neki savet ili predlog za dalje analize?
    Srdačan pozdrav i hvala.

    Odgovoreno: 20. 04. 2009.
    • Poštovana,
      Moja Vam je preporuka da pratite ovulaciju ultrazvučno od 10 dana od prvog dana menstruacije i tada se ciljano može reći kada i kako da imate odnos kojim bi ostali trudni.
      Pozdrav.