Poštovani, nikako mi nije jasan način računanja plodnih i neplodnih dana, pa Vas molim da mi to pojasnite. Prošli mesec sam dobila menstruaciju 24-og. Kako da izračunam dane? To je prva stvar koja me inetresuje, a druga se tiče odnosa i ranog utvrđivanja trudnoće. Interesuje me, da li test za trudnoću može pokazati tačne rezultate odmah dan ili dva posle odnosa? Naime, u toku odnosa, desilo se to da dečko nije na vrijeme izašao, odnosno kada je izašao počela mu je sperma izlaziti, pa smo se zabrinuli. Da li postoji mogućnost da je neki početni dio sperme otiša u matericu, ili se samo zadržala u kanalu? Jako smo zabrinuti. Molim Vas da nam u što kraćem roku odgovorite na pitanja.
    Hvala unaprijed!

    Odgovoreno: 06. 04. 2009.
    • Ovulacija uobičajeno je sredinom mensrualnog ciklusa računajuci od prvog dana menstruacije. Dakle u stabilnom m.ciklusu očekivati ovulaciju od 12-16 dana od prvog dana menstruacije. I kod nepotpunog odnosa mogu spermatozoidi dospeti u matericu i jajovode. Test je nepouzdan i tek posle izostanka 2-3 dana menstruacije biološki testovi mogu biti pozitivni.
      Pozz