Poštovani,
    zamolila bih vas da mi protumačite citološki nalaz na papanikolau. Jasno mi je da je kategorija ii u redu, ali ne razumem ostatak koji glasi: - inflamatorne promene na pločastim ćelijama: vakuolizacija, perinuklearni halo, presudoacidofilija, bubrenje jedra, marginacija hromatina - inflamatorne promene na endocervikalnim ćelijama: degeneracija citoplazme, nuklearne varijacije pregled je uradjen po nalogu doktora, a inace započinjem i podrobnije istrage na rizik od raka grlića materice, jer sam rizična grupa. Da li je navedeno nešto za zabrinjavanje i brzu reakciju?
    Unapred hvala!

    Odgovoreno: 27. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Navedeini nalaz ukazuje da imate i upalnih promena na grliću materice, te je potrebno uraditi i kompletnu bakteriološku obradu grlića materice, te nakon eventualnog lečenja, ponoviti papa briseve i uraditi kolposkopski pregled.