Recite mi da li izostanaka ovulacije moze biti neprohodnost jajovoda unapred zahvalna

    Odgovoreno: 25. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Izostanak ovulacije nema veze sa prohodnošću jajovoda. Ovulacijom se iz jajnika izbacuje jajna ćelija, koja od strane spermatozoida u jajovodu bude oplođena. Jedan je problem ukoliko do ovulacije uopšte ne dolazi, te nemaj jajne ćelije, a sasvim drugi ukoliko su jajovodi neprohodni, te spermatozoid ne može ni dospeti do jajne ćelije. Dijagnostikovanje ovulacije se vrši serijskim ultrazvučnim pregledima od sedmog-osmog dana menstrualnog ciklusa, tz. Folikulometrija a dijagnostikovanje prohodnosti jajovoda se radi ili histerosalpingografijum, hsg. Ili laparaskopijom.