Postovani, trudnica sam, radila sam prenatalni test i nalaz je pokazao visok rizik za daunov sindrom. Radila sam amniocentezu i dobila sam preliminarni nalaz gde pise da vecina markera na hromozomu 21 ukazuje na trizomiju ali markeri na distalnom delu q kraka pokazuju dizomiju. Da li postoji mogucnost da konacni nalaz bude dobar?

    Odgovoreno: 13. 02. 2024.
    • Nisam Vas najbolje razumeo, ali prvi test koji ste verovatno radili jeste neki od skrining testova, a koje ne bih želeo ovom prilikom da reklamiram. Ti testovi koji se rade u privatnim laboratorijama, koje su zapravo samo posrednici, su skrinign testovi koji su Vam verovatno pokazali visok rizik za Daunov sindrom. Nakon toga ste verovatno uradili amniocentezu koja je dijagnostički test koja Vam daje konačan rezultat, ukoliko nisu naknadno potrebna dodatna testiranja. Nakon dobijenog rezultata amniocenteze obratite se nekom od genetičkih savetovališta kako bi Vam se protumačio rezultat i kako biste bili upućeni šta dalje da radite.

      Srdačan pozdrav,

      Nikola