Postovani, Mozete li mi reci koliko se dvojajcani blizanci teoretski mogu razlikovati, da li jedna djevojcica moze liciti na majku a druga na oca?Postoji li jos takvi slucajeva u praksi? Inace imam bliznakinje stare 18mjeseci koje se vidno razlikuju u crtama lica i gradji. Hvala unaprijed na odgovoru. Srdacan pozdrav.

    Odgovoreno: 20. 02. 2021.
    • Poštovana,

      Dizigotni tj. dvojajčani blizanci nastaju kada se dve jajne ćelije oplode sa dva spermatozoida. Tako oplođene ćelije na jednom embriološkom stupnju koji se naziva blastocita se usađuju u matericu i nezavisno se razvijaju u njoj. Genetička vezanost dvojajčanih blizanaca je ista kao i kod ostalih braća i sestara u porodici. Dvojajčani blizanci mogu biti istog ili različitog  pola, iste ili različite krvne grupe....

      Srdačan pozdrav