Poštovani, Da li se amniocentezom može utvrditi samo eventualni rizici po dete ili se istom metodom može utvditi i da li je došlo do mutacije gena? takođe me zanima da li je prethodno navedeno moguće utvrditi nekom od neivazivnih metoda S poštovanjem

    Odgovoreno: 09. 01. 2021.
    • Poštovani/a,
      Amniocentezom se može stopostotno utvrditi prisutvo ili odsustvo krupnih numerčkih ili strukturnih aberacija. Takođe, postoje i drugi testovi uz pomoć kojih se sa sigurnošću mogu detektovati i mutirani geni. Neinvezivni testovi su još uvek skrining testovi koji na osnovu verovatnoće i statistike preračunavaju šansu da li postoji mogućnost da plod ima neku od hromozomskih abnormalnosti! Ako Vam je potrebno još neko dodatno objašnjenje, slobodno mi se obratite.

      Srdačan pozdrav,