Postovani,devojcica sa juvenilnim artritisom i uveitisom je dala krv na HLA tipizaciju.Boluje 10g.vec. Telefonom mi je receno da nema hlab27 ali se kompletna tipizacija ceka duze rezultat. Na forumima roditelja sa decom sa ovom dijagnozom,vidim da dosta dece ima na B lokusu (koji posebno interesuje oftalmolofa zbog tog b27),u nasem regionu
    B5 ili B51 koji je u vezi i sa Behcetovom bolesti.Povelo se pitanje medju nama da li sad treba da strahujemo u buducnosti i skacemo na svaku aftu i slicno,da nam deca ne dobiju i tog Behceta.Ili tipizacija nije uvek i verovatnocu da se te bolesti mogu dobiti?A koliko vidim skoro da i nema rezultata na lokusima koji nisu vezani za potencijalno neku bolest..malo me to.opterecuje..hvala.Mama