1. Kada se obratiti genetičaru u trudnoći

    Pitanje broj: #57360

    Imam 28 godina, imala sam spontani pobačaj 2009 (prva trudnoća) u osmoj nedelji! Sada sam u 17. nedelji trudnoće, uradila sam prvi dan 13. nedelje ekspertni UZ - bpd: 19, 1 mm crl: 54, 4 mm nt: 1, 53 mmsvi organi su bili viđeni, kao i svi delovi tela. Posteljica se formira pozadi i ima dovoljno plodove vode (to je napisano u napomeni) uradila sam krvne markere sa sledećim rezultatima: papp-a - pragnancy associated plasma protein a rezultat 2. 40 miu/ml papp-a - median value rezultat gn 12: 2. 25 miu/ml papp-a - mom - multiple of medians rezultat 1. 07 hcg-fb - human chorionic gonadotropin (beta free) rezultat 21598 miu/ml hcg-fb - median value rezultat gn12: 40006 miu/ml hcg-fb - mom - multiple of medians rezultat 0. 54 moj ginekolog koji vodi trudnoću na osnovu svega navedenog rekao je sledeće: "tvoji rezultati su dobri i nema potrebe da ideš kod genetičara, međutim, zbog prvog spontanog, trebala bi da odeš makar informativno". Otišla sam kod genetičara, koja je rekla sledeće, odnosno napisala: "zbog biohemijskih markera i lošeg ishoda prve trudnoće potrebno je uraditi: 1. rac u periodu od 16 do 18 nedelje 2. pratiti plod euz om" nisam pristalica vađenja plodove vode! Uspeli su jedino da me jako uplaše i da mi govore različito! Da li su moji rezultati double testa u redu ili nisu? Da li je zaista neophodno sa ovim rezultatima ići na vađenje plodove vode? Da li bi ginekolog koji od početka vodi trudnoću, pod uslovom da rezultati nisu dobri u bilo kom smislu zakazao sledeći uz za 20-tu nedelju trudnoće - 7 nedelja razlike između poslednjeg uz-a i narednog uz-a?

    Odgovoreno: 26. 03. 2010.
    • Mislim da Vi treba da se javite nekom od genetičkih savetovališta, gde će Vaš problem istovremeno razmatrati i genetičar i ginekolog i pedijatar. Takvo savetovalište imate na Institutu za majku i dete na Novom Beogradu.