1. Genetička analiza naslednih bolesti u trudnoći

    Pitanje broj: #52526

    Ja sam trenutno u 16. nedelji trudnoće, imam 25 god, prva mi je trudnoća i sve je ok ali me muči jedno. Naime prilikom ekspertnog UZ doktorka me je pitala da li postoje nasledne bolesti, iznenadne smrti, oboljenja kako u mojoj tako i u muževoj familiji i ispostavilo se da je mojoj rođenoj tetki sa očeve strane umrlo novorođenče zbog srčane anomalije, a i muževoj tetki sa majčine strane takođe umrlo dete zbog nepravilnog razvoja zučnih puteva u 3-oj godini života. Posle su tetke rodile zdravu decu i nije bilo nikakvih problema. Radila sam double test i i ekspertni UZ i po tome je sve ok, ali su me ipak uputili da se posavetujem sa genetičarem, pokušala sam zakazati pregled u Dečijoj bolnici u Novom Sadu, ali tek može za mesec dana a to je meni kasno. Molila bih Vas za Vaše mišljnje, da li je potrebno raditi još neke analize i koje, i gde bih to mogla uraditi?

    Odgovoreno: 15. 02. 2010.
    • Moje mišljenje je da nastavite da pratite trudnoću ultrazvukom, kako ste radili i do sada. Uradite i tripl test (afp, hcg i nekonjugovani estriol) . Tripl test se radi od 15-20. Nedelje, ali je najbolje od 16 -18. nedelje. Moje mišljenje je da, ako su ultrazvučni nalazi i tripl test u redu, nemate razloga za zabrinutost. Ipak, sa svim nalazima koje ste radili do sada, uputite se na zakazani pregled.