Postovani, jos 1991. G mi je dijagnostikovana: costa cervicalas, foramen arculae atlantis, lumlalisatio et hemisakralisatio lat sin. A onda 1998. I spondilosis vert, periartritis humeroscapularis dex. Coxartrosis bill. Lumboischialgia lat dex. I syndroma lumbale. Moje tegobe su: bol, trnjenje i peckanje duz kicme pri duzem stajanju sedenju pa cak i lezanju, zatim pri saginjanju i vracanju u uspravan polozaj, ceste glavobolje, bolovi niz noge i duz ruku. Poslovi koje tesko obavljam su ciscenje i usisavanje, pranje vesa i naginjanje nad kadu, peglanje, a desavalo mi se da pri nosenju i malog tereta od 6, 7 kg leva noga a po nekad i desna pocne da me koci. Cesto imam grceve prstiju stopala. Ponovo sam na ispitivanju jer su mi u preduzecu malte ne obezbedili premestaj na radno mesto gde se dnevno baloni od 10 i 20l vode podizu i spustaju na pod pa odprilike blizu 300l/dan. Novi nalazi rtg su: ispravljena fizioloska lordoza c kicme, spondylosis cervicalis disc. Discartrosis c4-c7, subluxsatio c5-c6, lumbalisatio s1, spondylolisthesis l3-l4 posterior disc. Emg ukazuje na umereno tesku i hronicnu leziju korena s1 levo sa znacima aktuelne denervacije, umerenu i hronicnu leziju korena s1 desno, laku do umerenu i hronicnu leziju korena l5 obostrano. Zasada su me uputili na fizikalnu uz, po potrebi medikam. Terapiju i da tek u septembru uradim emg gornjih ekstr. Mozete li mi pomoci da shvatim sta ja to sve imam, sta mi je sa predhodni dijagnoyama koje sada ne pominju, sta sve ne smem da radim i da li da odem na ors medicine rada. Unapred se zahvaljujem!

    Odgovoreno: 06. 08. 2012.
    • Poštovana,
      Kod vas se radi o degenerativnim reumatskim oboljenjima na vratnoj i slabinskoj kičmi, sa polupomerenim vratnim pršljenom, vratnim rebrom i razvojnim polremećajem na slalbinskoj kičmi, sa reumatskim promenama na desnom ramenu i oba kuka. Ove promene na kičmi dovode do neuroloških oštećenja od kojih dolaze i bolovi. Isto tako i reumatske promene na zglobovima dovode do bolova i ogreničenih pokreta, koji ograničavaju i nošenje tereta, kao i kretanje. Vi ste dijagnostički dobro obrađeni. Potrebno je da vas vaš lekar uputi na ocenu preostale radne sposobnosti preko službe medicine rada. Uz medicinsku dokumentaciju potrebno je da od vaše ustanove u kojoj radite dobijete tačan opis poslova koji radite. Inače, potrebno je da se kod vas obave fizikalne terapije.