Moja beba ima 5 meseci, rodjen je pre vremena carskim rezom, jer sam imala obstrukciju posteljice. Sve je bilo ok, on fino napreduje, ali imao je blagu hipotoniju vrata, vežbama smo to rešili, ali desna strana je ostala slabija, zapravo malo čudno drži desnu šakicu ka unutra i stisnutu. Dr nam je savetovala vežbe po Vojti sa terapeutom, i terapeut nam dolazi svakodnevno radi sa njim i plus ono što ja odradim na lopti u toku dana, ali rezultate ne vidim.
    Koliko je potrebno dugo vremenski vežbati i da li je normalno da malo kasni za svojim vršnjacima?
    Hvala

    Odgovoreno: 24. 11. 2008.
    • Potpuno je normalno da dete rođeno pre termina "kasni" za svojim vršnjacima koji su rođeni u terminu. To kašnjenje prestaje da bude vidljivo u drugoj godini. Ako je dte rođeno 3 nedelje ranije, a sada po kalendaru ima 5 meseci, to znači da je zapravo staro 4 meseca i 7 dana, pa od njega treba očekivati motoričke funkcije za uzrast od 4 meseca, a ne od 5. Što se tiče asimetrije desne strane tela, potrebno je utvrditi njeno poreklo (da li se radi o tranzitornoj-razvojnoj ili je u pitanjudruga vrsta). Tražite neurološki pregled i EHO CNS. Vežbe po V.Vojti će svakako pomoći detetu bez obzira o čemu se radi, te Vam savetujem da ih obavezno nastavite.