Potrebna mi je pomoć. Imam problem držanja glave napred. Nastao je usled sedenja za kompjuterom. Veoma mi je neprijatno kad čujem prijatelje kako mi govore da ispravim glavu. Nakon što to učinim, vrat ostaje u sličnom položaju, iskoči adamova jabučica i nastaje bol. Takođe, tu su spuštena i izvučena ramena, izvučen stomak. Sve su ovo simptomi držanja glave napred (forward head posture) . Kako bih mogao najbrže ispraviti držanje? Unapred hvala.

    Odgovoreno: 19. 07. 2012.
    • Poštovani,
      Vrlo cest poremecaj drzanja izazvano cestim i predugim provodjenjem vremena pred ekranom.
      poremecaj vida moze biti jedan od uzrocnika ove pojave ali najcesce to je pojava napetosti u lokalnoj vratnoramenoj muskulaturi koja dovodi do misicnog disbalansa i do vidljive promene drzanja.
      nisu misisci regije jedini koji trpe. Lokalnii medjuprsljenski ligamenti, medjuprsljenski zglobovi takodje trpe mehanicko opterecenje. Dugotrajno zadrzavanje ove pozicije glave moze dovesti i do stvarnih pomeranja prsljenskih tela sto za posledicu moze imati pojavu vrtoglavice glavobolje smetnje u sluhu i vidu bola u vratu i ramenima.

      ovakav poremecaj drzanja dovodi do napetosti extenzora vrata i slabljeneja dubokih flexora vratne kicme. Jedini nacin izlecenja je ponovno balansiranje loklne muskulature, zapravo jacanje dubokih flexora vrata uz pomoc "stabilizatora"aparata namenjenog za obavljanje i kvantitativnu procenu vezbi.
      nakon jacanja duboke stabilizacione muskulature jacaju se i povrsinski slojevi misisca. Verovatno ste vec culi da je stott pilates program jedini rekreativno kurativni program koji se bavi popravkom posture.

      vise info. Potrazite na www. Ledjaivrat. Rs