Molim vas, resite mi dilemu. Kod fizijatra za vezbice imamo tek kraj novembra gde sam ja zgrozen jer za mesec dana mogu detetu da pomognem a ne znam kako. Beba puni 3m dakle pedijatar kaze beba ima diskretan tortikolis u levo. Znaci vezbica koju mogu da radim, njegov obraz guram u levo dok drzim desno rame, jel tako? A druga gde njegovu bradu guram u desnu stranu da dodirne rame? Ili obratno? Tako smo zbunjeni. .

    Odgovoreno: 02. 11. 2015.
    • Poštovana,
      Najbolje bi bilo da sačekate zakazani pregled kod fizijatra. Vežbice koje opisujete su za desnostrani tortikolis. Ako je diskretan tortikolis u levo znači da dete naginje spontano ka levom ramenu i kada držite dete glava naginje na levu stranu. U tom slučaju savetuje se sledeće:
      - dete kada spava na levom boku staviti dve pelene ispod glave
      - dete kada spava na desnom boku spava bez pelene
      - staviti dete na stomak tako da se naslanja na desni obraz
      - istezati levi mišić vrata tako što se drži levo rame a desno uho ide ka desnom ramenu
      - kada držite dete okretati bradu ka levom ramenu.