Postovani, imam devojcicu, na pregledu pedijatar kaze da ima blago nakrivljenu glavicu u levo, pokazala mi je vezbu gde se gura glavica na levo i tako drzi 5sec dok drzim rame. Da li je ta vezbica bolna za njih? I koliko vremena je potrebno to da radimo? Takodje se nekad desi da trese glavicom to me malo plasi, beba je naprednija za svoj uzrrast hvala vam

    Odgovoreno: 02. 11. 2015.
    • Poštovana,
      Tortikolično držanje je česta pojava kod novorođenčadi. Vežbice koje vam pokaže lekar nisu nimalo bolne za vaše dete. Ipak trudite se da dete ne plače dok vežba da ne bi stvaralo odbojnost prema istim. Vežbice se rade dok god vam lekar ne kaže suprotno. Nemojte se plašiti što dete ponekad trese glavicom, to se dešava dok se ne uspostavi kontrola glave. Sve je to deo psihomotornog razvoja deteta, a radi praćenja pravilnog razvoja vašeg deteta redovno posećujte vašeg pedijatra.