Postovani, imam povremene bolove u donjem delu kicme u zadnjih 7 god. Dve trudnoce znaci odmah nakon prve trudnoce, pa mi je dr. Opste prakse govorila da je to posledica radjanja. Naime zadnjih godinu dve ali ne svakog dana ujutru me budi bol u vratu ponekad pracen glavoboljom. Bila sam kod fizijatra radila vezbe i isla na terapiju strujom i ultrazvucnu masazu, nakon toga bilo je neko malo kratko poboljsanje. Ponekad ujutru ustanem i ne mogu se sagnuti da se umijem od bola u kicmi, nekad mi je tesko da ustanem ili sednem. Nisam u radnom odnosu. Skoro se pojavio bol u desnoj nozi a zatim kolenu i sam od sebe nestao. Na moj zahtev sam snimila juce kicmu ovo je nalaz "lako suzenje l5-s1 iv prostora i laka skolioza. Zanima me sta to znaci? I da li su bol u vratnom delu i blavobolja povezani sa bolom u kicmi? Hvala

    Odgovoreno: 11. 07. 2015.
    • Poštovana,
      Nalaz rtg ls kičme " lako suženje l5/s1 prostora govori da je disk između pršljenova izmenjen, što može da utiče na povremeni pritisak na koren nerva, što se manifestuje bolom u nozi.
      skolioza znači promenjen položaj kičme u stranu levo ili desno.
      bol u vratu i glavobolja su vezani za promene na vratnoj kičmi, te treba uraditi rtg vratne kičme.
      nastaviti terapiju kod fizijatra, elektro i kinezi (vežbe)
      u slučaju da se tegobe održavaju potrebno je uraditi pregled neurologa i magnetnu rezonancu ls kičme.