Postovani, bio sam na mr pregledu cervikalnog segmenta kicmenog stuba, pa me zanime sta znaci ovaj nalaz. Nacinjeni su t1w t2w t2spc3d i t2w parasagitalni tomogrami cervikalnog segmenta kicmenog stuba od kraniocervikalnog prelaza do th3 nivoa, kao i t2w transverzalni tomogrami c2-7 segmenta. Nacinjeni tomogrami su oslabljenog kvaliteta usled artefakata nastalih pomeranjem pacijenta tokom pregleda, te je evaluacija tomograma delimicno otezana. Cervikalna lardoza je u potpunosti ispravljena. Nema disklokacija, vertebralnih kolapsa niti znakova infiltrativnih lezija prsljenskih tela. Foramen magnum je slobodan. Kicmena mozdina je normalne morfologije, bez fokalnih ili difuznih patoloskih promena signala i bez sirinksa. Na c4-5, c5-6, c6-7 i c7-th1 4 nivoima su prisutna pocetna anularna bubrenja 4 diskova, koja blago redukuju prednji likvorski prostor bez kompresivnih manifestacija i stenoze spinalnog kanala. 4 forameni nisu stenozirani. Na ostalim 4 nivoima nema znacajnih hernijacija 4 diskova, spinalne stenoze niti kompresivnih manifestacija. 4 forameni nisu stenozirani. Zakljucak; pocetna anularna bubrenja 4 diskova od c4-5 do c7-th1 4 nivoa bez stenoze spinalnog kanala i kompresivnih manifestacija. Kicmena mozdina prikazanog segmenta normalne morfologije. Unapred hvala na pomoci.

    Odgovoreno: 15. 07. 2015.
    • Poštovani,
      Zaključak radiologa je da postoji početno bubrenje 4 diska vratne kičme od pršljenova c4-c7 bez suženja spinalnog kanala i pritiska na ostale strukture, uglavnom na nerve. Diskovi se nalaze između pršljenova.
      nalaz znači na imate početne (blage) promene na diskovima vratne kičme.
      moj savet je da se javite fizijatru sa nalazima, obavite pregled i krenete sa programom vežbi- kineziterapija radi prevencije daljih promena na vratnoj kičmi.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #137531

    • Poštovani, moj deda je bio na MR pregledu cervikalnog segmenta kičmenog stuba i dobio je nalaze, pa me zanima šta znače.

      Načinjeni su T1W i T2W sagitalni tomogrami cervikalnog segmenta kičme od kraniocervikalnog prelaza do Th4 nivoa, kao i T2W transverzalni tomogrami C2-7 segmenta. Održan je korporalni poredak, nema dislokacija, vertebralnih kolapsa niti znakova infiltrativnih lezija pršljenskih tela. Kičmena moždina je normalne morfologije, bez fokalnih ili difuznih patoloških promena signala i bez sirinksa. Na C3-4 IV nivou se vidi blago sniženje IV prostora. IV disk je degenerativno desikovan 1 anularno proširen, Uz posledičnu redukciju MS dijametra duralne vreće na 9,9 mm- apsolutna stenoza. Postoji umerena stenoza oba IV otviora. 3. Na C4-5 IV nivou se vidi sniženje IV prostora, bez protruzije IV diska, bez spinalne stenoze. IV otvori su normalne širine. Na C5-6 IV nivou se prikazuje sniženje IV prostora i mali rubni osteofiti. IV disk je anularno proširen, MS dijametar duralne vreće redukovan na 10 mm- relativna stenoza. Postoji teška stenoza levog i umerena desnog IV otvora. Na C6-7 IV nivou se vidi sniženje IV prostora i mali rubni osteofiti. IV disk je anularno proširen, MS dijametar duralne vrece redukovan na 9.8 mm- apsolutna stenoza. Postoji blaga stenoza oba IV otvora.

      Unapred Vam hvala, pozdrav!