1. Pravilno vežbanje u teretani

    Pitanje broj: #150880

    Poštovanje,

    Imam 16 godina i redovno se bavim fudbalom. Volio bih da povećam svoju mišićnu masu, a pored toga da ne izgubim na brzini i na svojim motoričkim sposobnostima. Mnogi govore da teretana usporava sportistu, pa bih volio da čujem Vaše profesionalno mišljenje o tome. Koje bi to vježbe bile (najpreporučeniji su sklekovi, trbušnjaci itd).

    Odgovoreno: 10. 02. 2017.
    • Poštovani,

      U teretani  možete vežbati na različite načine. Može poslužiti za dobijanje snage, za razvijanje izdržljivosti, za povećanje eksplozivnosti. Jako je bitno raditi prave stvari u pravo vreme i u pravim količinama. Npr. rad sa manjim težinama i manjim pauzama između serija utiče na to da se poboljšava izdržljivost. Bitno je kombinovanje teretane sa specificnim sportom kojim se bavite u ovom slučaju u pitanju je fudbal, tako da ono što se uradi u teretani snaga koje se stekne treba da se prebaci i sprovede i na fudbalski teren kroz fudbalske treninge. U svakom slučaju teretana je dobar način da se povećaju fizičke sposobnosti, a opet da se ne izgubi na brzini. Samo preporučujem dogovor sa trenerima sa kojima radite, kako bi se uklopili treninzi u teretani sa fudbalskim treninzima.