1. Pravilna ishrana tokom mršavljenja

    Pitanje broj: #150841

    Poštovani,

    Nikada nisam bila neka mršavica, oduvek sam krupna i kao beba sam to bila, ali sada nikada nisam bila teža. Poslednji put kada sam se merila na sistemackom imala sam 110 kilograma. Inače sam visoka 180 cm. Bavila sam se sportom 5 godina. 4 treninga nedeljno rukometa. Mogla sam da trčim, radim trbušnjake, sklekove i sve što treba kao i svi, normalno. Zbog okolnosti, prestala sam da treniram pre manje od godinu dana i ugojila toliko da ne mogu da udjem u ni jedne pantalone. Veš mi je postao mali, strije su mi se pojavila ispod grudi, po stomaku i rukama. Danas je 09. i planiram da budem na dijeti do kraja meseca. Kažu da uz pomoć nje može da se skine i do 20 kilograma ali ja ću bili zadovoljna i prvim vidljivim na oko rezultatom. I planiram da krenem u teretanu kada malo smršam jer me je sramota da se pojavim ovakva. Može li neka pomoć oko dijete i strija? I neki primerak plana ishrane šta jesti kada sam u školi i tako to. I da li je moguće smanjiti vidljivost strija jer su ljubicaste upadljive boje.

    Odgovoreno: 10. 02. 2017.
    • Poštovana,

      Kao prvo, hteo bih da kažem da nisam pristalica reči kao što su “režim“ ishrane i “dijeta“. Moramo jednostavno da budemo svesni šta nam je potrebno, pa je bolji izraz “adekvatna ishrana“. Šećeri su ogroman problem jer se najviše unose prosti šećeri, brza hrana takođe. Smanjivanjem ovih namirnica prostih šećera i brze hrane, izbacivanje sokova gaziranih i onih gustih kupovnih, dovešće do sigurnog gubitka kilograma. Dakle, nije u pitanju rigorozna dijeta već adekvatna ishrana, koja podrazumeva izbacivanje ili smanjivanje namirnica koje deluju kao otrov na naš organizam i uvodjenje nekih drugih koji nas čine sitim a ne izazivaju negativne posledice. Voće i povrće je obavezno na svakodnevnoj trpezi. Preporučujem odlazak kod lekara nutricioniste kako bi se još preciznije utvrdilo na koje namirnice organizam negativno reaguje a na koje pozivitivno. Što se tiče problema sa strijama nisam neko ko može da pomogne oko toga. Neophodan je jedan pozitivan stav prema ishrani koji će učiniti da se bolje osećate a rezultati ce biti vidljivi brzo.