1. Rast kod tinejdžerki

    Pitanje broj: #153375

    Imam 17 godina, visoka sam 155 cm i tu visinu imam od sedmog razreda osnovne skole. Zanima me da li je to normalno i da li ću još da rastem?

    Odgovoreno: 28. 01. 2019.
    • Poštovanje,

      Jedna od metoda određivanja konačne visine je:

      Zbir očeve i majčine visine u santimentrima podeljen sa 2.

      Devojčice oduzimaju od ove vrrdnosti 7cm, a dečaci dodaju 7cm.

      Međutim, genetsko nasleđe nije jedini faktor, pa je ovo samo okvirno. Vaš način života, pre svega fizička aktivnost i način ishrane, imaju ne tako zanemarljiv uticaj. Pa ukoliko niste fizički aktivni predlažem da počnete sa nečim i izostavite slatkiše i grickalice iz ishrane.

      Konzumirajte što više raznovrsnog povrća, sa voćem umereno i dodajte tome meso (ne mesne prerađevine) jaja i umereno sa mlečnim proizvodima.

      Na kraju je najbitnije da ste zdravi i da se dobro osećate. Ne patite zbog visine, divni ste onakvi kakvi jeste.