1. Salo na stomaku nakon porodjaja

    Pitanje broj: #62629

    Majka sam troje dece rođene carskim rezom. Posle porođaja sam za nekoliko meseci vratila svoju normalnu težinu, ali mi je ostalo salo na stomaku. To mi je jedini problem. Trčim nekoliko puta nedeljno po 4 km, pazim šta i koliko jedem, bez belog hleba, slatkiša itd. To je ukratko. Moje pitanje je šta još mogu da uradim da se oslobodim tog viška? Nekad mi se čini i da sam premršava na ostalim delovima tela. Da li dodaci tipa pojas za mrsavljenje pomažu?

    Odgovoreno: 19. 01. 2017.
    • Poštovana, upravo ste opisali klasičnu situaciju skinny fat osoba (mršava a debela - uslovno rečeno). Vaš problem ima veze sa gubitkom mišićne mase koji se drugačije zove i usporavanje metabolizma. Ulaskom u dvadesete godine života organizam prestaje da se razvija sam po sebi i počinje da se dešava razgradnja (use it or lose it). Manjkom fizičke aktivnosti dolazi do gubitka mišićne mase koja se neće sama od sebe vratiti, a tome trčanje ne pomaže previše. Pravi način za vraćanje mišićne mase (podizanje metabolizma) je trening snage i u tu svrhu preporučujem odlazak u teretanu i praktikovanje vežbi koje u svom izvođenju angažuju više od jednog zgloba, kao što su:
      - čučanj
      - stojeći potisak
      - mrtvo dizanje
      - potpomognuti zgibovi
      - iskorak

      Ne zaboravite da se konsultujete sa lekarom da vam da zeleno svetlo za vežbanje