1. Pravilna upotreba whey proteina

    Pitanje broj: #148127

    Bavim se sportom, zelim da povećam mišićnu masu a smanjim debljinu i masne naslage. Planiram da posle treninga umesto obroka uzmem jednu meru whey proteina radi izgradnje i oporavka mišića. Kakva su iskustva po tom pitanju i kakvo je vaše mišljenje o whey proteinu? Da li je štetan ako se koristi u propisanim količinama (25 gr nakon treninga)? Ako je štetan, zašto, kada ga ima u hrani? Lakše je popiti protein nego pojesti 500 gr mesa (i jeftinije). I da li profesionalni sportisti konzumiraju protein i ostale suplemente?

    Odgovoreno: 13. 12. 2016.
    • Poštovani, whey proteiin, u nekim normalnim dozama nikako ne može da škodi. Za sportistu ukupna dnevna doza proteina iz hrane i preparata poželjlno je da se kreće između gram i gram i po na kilogram telesne težine.  Da li će pomoći? Sigurno da. Svaki trening je oštećivanje mišićne fascije u nekoj meri i sastoji se od tri komponente:
      - trening
      - odmor
      - oporavak

      Za oporavak je poželjno uneti dovoljno proteina.