1. Ispravna ishrana i vežbanje

    Pitanje broj: #71136

    Hteo bih da se posavetujem o ispravnosti mog vežbanja i ishrane. Naime, vežbe (trbušnjaci, ledjni, čučnjevi i sklekovi po 4 serije) radim oko 7 h uveče i trening mi traje oko 40 min. Za vreme vežbi popijem oko 800 ml vode. Nakon toga odmah večeram. Večera se sastoji iz kombinacije nemasnog jogurta, sira (trapist, feta), kuvanih jaja (ne jedem žumanca), tunjevine... Naravno, ne sve odjednom, nego kombinujem. Obrok mi nije obilan. Hleb ne jedem uveče. Posle večere, 3 do 5 puta nedeljno, sačekam pola sata i idem u šetnju, gde prepešačim oko 10 km. Sve to se završi oko pola 10 uveče. Zanima me, da li kasno počinjem sa vežbom? Da li mi je večera ispravna? Da li je preporučljiva šetnja nakon večere, meni ona prija, umori me, ali ne iscrpi?

    Odgovoreno: 19. 01. 2017.
    • Poštovani, što se tiče vežbanja, najbitniji su obroci pre i posle treninga jer se pravilnom ishranom, sa dovoljno proteina, ugljenih hidrata i masti, organizam usmerava da li će ući u mod trošenja ili pravljenja mišića. Unos vode za vreme vežbanja nije posebna tema, vodu treba piti kad god ste žedni, bez preteranog uzdržavanja. Kako vidim, proteini dominiraju na vašem jelovniku, i tu nema ničeg spornog. Šetnja je dobra i poželjna jer pozitivno utiče na kardiovaskularni sistem kao i na opšti osećaj zadovoljstva sobom.