1. Hladno polje na sintigrafskom snimku

    Pitanje broj: #731

    Šta znaci "hladno polje" na sintigrafskom snimku štitne žlezde? Imam čvor na desnom režnju veličine 17mm. Na ultrazvučnom pregledu od pre 9 meseci bio je 23mm , da li postoji mogućnost da se taj čvor smanjio? Da li postoji neka druga metoda lečenja osim operativne?

    Odgovoreno: 08. 05. 2007.
    • Hladni čvor ne vezuje radiofarmak. U nekim okolnostima se može smanjiti. Bitno je da ne pokazuje tendenciju rasta, Radi definitivne diagnoze preporučujem biopsiju (FNB)čvora, hormone, TG, TG-Ab, kalcitonin, Ro-grafiju vrata i pluća. Na osnovu toga će se doneti odluka da li je potrebna terapija i ako jeste, koja.