pozdrav postovana doktorka . Imam pitanje , uradila sam ehotomolografsski nalaz:stitna zlezda diskretno uvecanog levog reznja 20*21mm.Istmus i desni rezanj su urednih dimenzija.U levom reznju vidjena su dva nejasno ogranicena hipoehogena nodusa promera 8*8mm (medijalne lokalizacije)i 7*8mm(anteriorne lokalizacije).Ostali delovi stitne zlezde su uredne gradje i ehostrukture.sta mi preporucujete dalje od analiza uradim i dali treba da budem zabrinuta zbog ovih dvaju cvorica . Unapred zaqhvalna bw93r

    Odgovoreno: 12. 03. 2008.
    • Vi imate u gradji iznemjenu zlezdu, diskretno uvecanu na racun levog reznja sa prisutnim cvorovima cija velicina ne prelazi 1cm, pa je samim tim mogucnost njihove maligne izmenjenosti mala. Ipak, prisustvo ovih cvorova vas obavezuje na redovne ( na 4 do 6 meseci) ultrazvucne kontrole, kojima ce se pratiti eventualna evolucija njihovih promena, pre svega rasta i doneti eventualna odluka o dopunskim ispitivanjima (scintigrafija, punkciona biopsija) i njihovom hiruskom lecenju. U ovom trenutku potrebno je da odredite i nivo T4,TSH, tireoglobulina, kalcitonina i antitela ( TPOat, TGat, TRab) cime bi se procenila funkcija zlezde ali i eventualno doneli neki dodatni zakljucci. Ass.dr Milena Velojic Golubovic