Prije desetak dana sam vam pisala ali hormonalni nalaz stitnjace nije bio gotov. Ovaj put vam se javljam sa potpunim podacima.  Naime, UZV nalaz stitnjace glasi:  desni rezanj mjeri 51x19x21, lijevi rezanj 54x23x17.Parenhim oba reznja stitnjace u cijelosti izrazito hipoehogen izrazito nehomogen. Obostrano na vratu i uz prednji i uz straznji rub prisutno je nekoliko duguljastih hipoehogenih nodusa dim. najveceg 3x7mm koji po UZ karakteristikama odgovaraju hiperplaziji limfnog tkiva.  Zakljucak:difuzna bolest stitnjace-susp.Hashimoto tireoiditis.  Hormonalni status stitnjace glasi:  T3-9,1 T-4-300 TSH 0,02 TGAT 1810 IU/ml. TPOAT 51,2 IU/ml.  Zakljucak: hormonalni nalaz u izrazito hipertireoidnim vrijednostima.  Dg. Hyperthyreosis  Th.Favistan 20 mg, 2x1 uz sedmicnu kontrolu L i KKS.  Kontrola za mjesec dana uz redovitu i neprestanu terapiju   Ujedno sam zbog hipoglikemije (koja nije evidentirana jer se obicno desavala izmedju 2 i 3 sata nocu) radila nalaz OGTT sa inzulinemijom po nalogu interniste. Nalaz govori da u prilog izrazite hiperinzulinemije.  Pored terapije Favistanom, internista je prepisala i Propranolol 2x40mg i Lexaurin 2x1,5mg.  Terapiju redovito uzimam, a prvi nalaz leukocita poslije 7 dana terapije je uredan 5.5  Simptomi su djelomicno i povremeno nestali, ali obzirom da sam pod terapijom tek sedam dana mislim da sve ide nabolje. Zbunjena sam jedino cinjenicom da imam izrazite simptome hypo, a horm. nalaz govori suprotno znaci hiper. osim jakog lupanja srca i pulsa u mirnom stanju 125.Imam za Vas nekoliko pitanja:  1. na osonovu vaseg iskustva koliko vremena je potrebno da se nivo hormona svede na normalu?  2. sta vam govori UZ stitnjace (mislim na cvorice)?  3. kako ce kombinacija ovih lijekova utjecati na moju tezinu, obzirom da sam u zadnja 2 mjeseca dobila visak kg koji varira?  Napominjem da sam izrazito disciplinovana i u redovitom uzimanju terapije kao i u hig.dijetet. rezimu propisanom od strane interniste.  Unaprijed se zahvaljujem

    Odgovoreno: 17. 12. 2007.
    • Na osnovu vrednosti antitela po svemu sudeci vi bolujete od Hashimotovog hronicnog tireoiditisa koji trenutno prolazi kroz fazu hiperaktivnog rada stitaste zlezde i samim tim zahteva lecenje primenom tireosupresivne terapije, koja je kod vas i zapoceta. Brzina oporavka, koji se procenjuje na osnovu povlacenja simptoma bolesti i normalizacije vrednosti hormona, individuana je i razlicita od slucaja do slucaja.Ono sto se kod vas realno moze ocekivati je da nakon faze povecane aktivnosti i faze remisije, udjete i u fazu hipoaktivnosti sto bi i bio konacni poremecaj, koji bi zahtevao dozivotnu supstitucuju hormonima tireoideje (T4). Ultrazvucni nalaz ne treba da vas brine jer ide u prilog vase dijagnoze i zahteva samo periodicno (na cetiri meseca) pracenje. Ass.dr Milena Velojic Golubovic