doktore imam problem sa stitnjacom. imam 31 godinu,prosvjetni sam radnik i vec 10 godina bolujem od hipotireoze.Prvo se sve ocitovalo debljanjem.Tata je pomislio da previse jedem,spavam,da sam postala pasivna ,menstruacije su mi bile neredovne .ljekar mi je utvrdio hipotirozu i dao mi je dozu 25mg levotiroksina.Unaredne dvije godine pocela sam koristiti ovaj hormon u kolicini od 100mg.Sve je bilo dobro,izbacila sam slatko,puno sm jela ribu,vjezbala i da nisam pila svako jutro letrox  a zaboravila bih da sam bolesna..problem je nastao prije dvije godine kada mi je umro tata od teske bolesti ,a samo sam njega imala. postala sam depresivna,ponovo pospana,i dalje sam isla na aerobik,pa i na tecaj plesa ali kilogrami su se poceli gomilati polako ali sigurno.i dalje sam pila hormone ,malo sam popustila u ishrani ,ali nisa katasrofalno,ali nista .jednostavno uz svu zelju da se dobro osjecam ,ja sam se debljala. Na aerobiku mogu 5 x vise vjezbati od drugih ali se ne osjecam fit,ako me razumijete.na areobiku normalno disem ,a na ulici ili kod kuce tako mi zastane dah i zalupa srce da mislim da cu umrijeti .ljekari su mi dali leksaurin od 1,5miligrama,atenolol i letroks 125 mg.  u posljednje 2 godine udebljala sam se 12 kilograma,a nalazi hormonalnog statusa su tsh 3,8  a t4 61 nalazi su od 21.06 2007.unaprijed zahvaalna i molim vas za misljenje,sta se sa mnom desava i sta bih mogla koristiti da mi bude bolje

    Odgovoreno: 05. 12. 2007.
    • kao što vec sigurno znate vi bolujete od smanjene funkcije štitaste žlezde koja zahteva supstituciju tiroidnih hormona do kraja vašeg života.Cilj lecenja je postici eumetabolicno stanje koje podrazumeva osustvo simptoma bolesti kao i normalne vrednosti tiroidnih hormona ( T3,T4 i TSH).Sudeci po poslednjim vrednostima koje navodite to kod vas i jeste slucaj. Što se tice vaše gojaznosti, ona kod vas nije uslovljena iskljucivo hipotireozom mada otežanom gubitku viška kilograma svakako doprinosi.Redukcija telesne težine zahteva promenu naèina života u prvom redu nacina ishrane.Moj savet vama je da se obratite endokrinologu koji bi vam u saradnji sa dijeteticarem napravio plan redukcije telesne težine a istovremeno bio i psihološka podrška. Puno pozdrava, Ass.dr Milena Velojic Golubovic