1. Probadanje u dojci u toku ciklusa

    Pitanje broj: #105752

    Trećeg dana ciklusa sam vadila polne hormone zato što sam pred ciklus imala bol iznad leve dojke ispod vrata ka sredini i probadanja kroz dojku nalik peckanju, probadanju i oko bradavice. Estradiol=30. 4 a ostali progesteron, fsh, lh, prolaktin, testosteron su u normali. Imam gastritis želuca i da li je moguće da mi sve to upalilo od toga, kad mi se upali grudni koš onda me sve tuda boli.

    Odgovoreno: 26. 09. 2012.
    • Ako imate uredne i redovne cikluse, i ako je prolaktin uredan, onda vi nemate poremećaj reporuktivne funkcije.
      Medjutim ako imate bilo kakvu nelagodnost vezanu za dojke, sami ne palpirate promene u njima, savetujem vam da uradite uz dojki i time resite dilemu koja vas muči.
      Inače, prolaktin je hormon koji se luči u prednjem režnju hipofize, male žlezde smeštene u bazi mozga, koja sekrecijom svojih hormona utiče na funkciju drugih žlezda sa unutrašnjim lučenjem, a to su: štitasta žlezda, nadbubrežne žlezde, polne žlezde. Prolaktin je hormon na čiju sekreciju utiču mnogi činioci, a među njima su i lekovi, npr. Triciklični antidepresivi, metoklopramid, cimetidin i drugi.