1. Periferna neuropatija i dijabetes

    Pitanje broj: #112461

    Prije otprilike 3 godine otkriven mi je dijabetes od tada se liječim tabletama i šećer mi je uvjek u nekim granicama naprimjer tromjesečni šećer 6, 9 inace sam hipertoničar već 15 godina i koristim redovnu terapiju zbog bolova i trnjenja stopala i ruku uraden mi je emng nalaz koji glasi: srednje teška dijabetička neuropatija u terapiju uključen berlition 600 mene zanima da li bi ljekar trebao uključiti insulin jer je već doslo do oštećenja nerava

    Odgovoreno: 16. 02. 2013.

    • Periferna neuropatija je česta komplikacija tipa 1 i tipa 2 dijabetesa, a čak i do 50% starijih od 60 godina ima ovu komplikaciju dijabetesa. Velikom broju pacijenata sa tipom 2 dijabetesa je neophodna insulinska terapija, bilo samostalno ili u kombinaciji sa drugim farmakološkim agensima, u cilju postizanja terapijskih ciljeva. A cilj terapije je da hba1c manji od 7% , a glikemija preprandijalno manja od 7 mmol/l a postprandijalno 9 mmol/l. Vas lekar vam je propisao berlithion ao 600 i njega uzimajte tri meseca, za sada postižete dobru glikoregulaciju ali ukoliko se vrednosti hba1c povećavaju uvođenje bazalne doze insulina u kombinaciji sa lekovima bi bilo od koristii. Studije su potvrdile da samo dobra glikoregulacija odlaze pojavu hroničnih komplikacija. Obzirom da je tri godine od kada znate za dijabetes jos uvek dobro kontolišete bolest tabletama, neka tako i ostane, ali ukoliko se nešto poremeti rano uvođenje insulina bi bilo korisno. Najvažnije je postići i održavati dobru glikoregulaciju.