1. Neredovni menstrualni ciklusi

    Pitanje broj: #105607

    Zbog izuzetno neredovnih ciklusa koje kasne po par meseci, bila sam kod ginekologa, sa nalazima polnih hormona. Ona me je ipak bez ikakvog objašnjenja uputila na endokrinologa, kod kojeg nikako da dodjem na red. Molim vas za tumačenje rezultata i eventualna rešenja. Moji rezultati hormona radjenih 3 dana ciklusa: tsh: 1, 76, lh <0, 2, testosteron 1, 16, prg, 0, 6, fsh 1, 7, e2 <50, prolaktin: 177, 7.

    Odgovoreno: 29. 09. 2012.
    • Na osnovu ovih nalaza ne mogu da vam kažem o čemu se radi ali mogu da vam pomognem delimično, tsh koji je normalan ukazuje na normalnu funkciju štitaste žlezde koja može uticati na menstrualni ciklus, fsh i lh su sniženi, niste naveli vrednosti estradiola i progesterona, te ne mogu da komentarišem njih, testosteron je dobar što ukazuje da nisu poremećeni androogeni, odnosno nema viska muških hormona, i prolaktim mada niste naveli referentne vrednosti mislim da je uredan, ali ovo nije dovoljno jer pregled endokrinologa podrazumeva dobro uzetu anamnezu, pregled, merenje telesne mase, na osnovu kojih će doneti odluku i predložiti verovatno i neke dopunske pretrage npr. UZ male karlice. Javite se endokrinologu.