1. Hypothyreoidismus alius

    Pitanje broj: #110716

    Imam 33. God. I pre pet meseci sam saznala da imam problem sa štitnom žlezdom. Sadašnja dijagnoza je hypothyreoidismus alius e03, tsh14, 9 ft412, 37, antitela 177, imate li neki savet za ovo moje stanje?

    Odgovoreno: 06. 01. 2013.
    • Subklinički hipotiroidizam se karakteriše povišenim vrednostima tsh uz normalne vrednosti ft4. To je stanje koje je kod vas, ukoliko su vrednosti tsh >10mu/l postoji generalno mišljenje da se levotiroksin uvodi, te je trebalo da se uvede terapija. Uvođenje terapije se savetuje i u trudnoći, infertilitetu kao i kod dece i adolescenata.
      Medjutim lečenje ostalih pacijenata sa vrednostima tsh <10mu/l je i dalje kontraverzno obzirom da ne postoje dokazi o udruženosti tako blagog subkliničkog hipotiroidizma sa kliničkim simptomima, biohemijskim nalazima (hiperlipidemija) i kardiovaskularnim oboljenjima. Sa druge strane u slučaju vrednosti tsh>10mu/l postoje dokazi o progresiji bolesti u klinički hipotiroidizam i pogoršanju hiperlipidemije posebno kod osoba sa povišenim tpo at kao što je slučaj kod vas. Dakle treba pratiti stanje i lipida u krvi, ukoliko je tsh i dalje visok uvesti terapiju.

Komentari na pitanje: #110716

    • Moja mama ima problem sa štitnom žlezdom. Međutim, nije bilo problema do prošle nedelje. Noga joj je otkazala i u roku od nedelju dana nenormalno je natekla, jako se brinem. Da li je moguće da je štitna žlezda uzrok svega toga?

    • TSH mi je 6,26 a snimak ultrazvuka štitne žlezde je u redu. Imam 75 godina. D0ktorka opšte prakse mi je prepisala Eutiroks 25 mkg. Posle mesec dana TSH mi se snizio na 1,83 i više ne pijem. Ne znam šta raditi dalje, ne šalje me kod endokrinologa, nema termina već kod interniste koji kažu pa mi nemamo endokriniloga u tako i krug.