1. Dijabetes i sport

    Pitanje broj: #124753

    Krajem avgusta, prošle godine, mom bratu su ustanovili dijabetes, i to sasvim slučajno. On trenira rukomet nekih 6-7 god. , i na sistematskom pregledu su mu pronašli dijabetes koji je tada bio 14. Sledeći dan, ujutru, opet je išao na proveru nalaza, bio mu je 18, posle podne 22, i uveče 36, tada su ga i zadržali u bolnici. Nakon nekoliko dana, poslali su ga na kcs, tu je bio oko mesec dana, stabilizovali su mu dijabetes, međutim on sada prima insulin. I šećer mu se kreće u granicama normale, pretežno. Ono što nas sve zanima jeste da li on sme da se bavi profesionalno sportom (u njegovom slučaju rukometom) ? Pošto, neko kaže da je poželjno, a neko da ni slučajno ne sme. Takođe, mišljenja lekara su podeljena oko toga. Ona ima 18 godina.

    Odgovoreno: 02. 02. 2014.
    • Preporučuje se normalna fizička aktivnost usklađena s uzrastom deteta, učešće u nastavi fizičkog vaspitanja, kao i bavljenje sportom, s izuzetkom sportova u kojima nagla hipoglikemija može da ugrozi život bolesnika (skokovi, ronjenje i sl.) . U adolescenciji se savetuje aktivan, ali umeren fizički rad u kući ili u polju. Ne preporučuje se intenzivni fizički rad ili intenzivno profesionalno bavljenje sportom jer zbog pojačanog oksidacijskog stresa može doći do pogoršanja bolesti i prevremenog razvoja komplikacija. Postoje osobe koje su nastavile da se bave sportom i nakon saznanja da imaju dijabetes ali rizik od hipoglikemija pri intezivnom vežbanju uvek postojii gore navedeni rizici. Najpogodnije aktivnosti su hodanje, lagano trčanje, vožnja biciklom, lagane gimnastičke vežbe, plivanje ili stolni tenis. Prva i osnovna napomena je da početak bavljenja sportom ili drugim oblikom telesne aktivnosti, treba učiniti u konsultaciji sa endokrinologom koji prati vašeg brata. Glukozu u krvi treba kontrolisati i pre i posle telesne aktivnosti. Ukoliko je ta aktivnost dugotrajna ili jakog intenziteta, trebalo bi je meriti i tokom same aktivnosti. Bavljenje sportom je svakako poželjno ali profesionalno bavljenje zahteva mnogo vece napore, obzirom da se radi o mladom čoveku da je dijabetes otkriven pre godinu dana, pretpostavljam da nema hroničnih komplikacija, uz nadzor i stalne kontrole moguce je nastavti ali ukoliko dodje do pogorsanja bolesti ipak je bolje baviti se sportom rekreativno.

Komentari na pitanje: #124753

    • Zanima me koliko postoji osoba sa adisonom kod nas. Ja je imam 23 godine, kao dete sam obolela, uzrok ne znam. Hvala unapred

    • Prof. dr Tatjana Novaković 05. 07. 2016.

      Poštovana Milena, kod vas je dijagnostikovana hipotireoza i uvedena terapija kojom nadoknađujete manjak hormona u krvi. Činjenica je da lek može da izazove ubrzan srčani rad, ali samo kada se propiše u većim dozama nego što je potrebno. Endokrinolog nije promenio terapiju jer niste ni postigli željene vrednosti nivo tsh. Idealno bi bilo da budu između 1,5 i 2,5. Niste naveli koliko imate godina, da li imate pridružena oboljenja. Savetujem vam da uradite ft4, stsh i odete na pregled kod endokrinologa koji će odrediti dozu leka i pratiti vas dok ne postignete dobre vrednosti. Tsh 6 nije dobar nikako. Pozdrav!

    • Prof. dr Tatjana Novaković 05. 07. 2016.

      Poštovana, niste mi baš lepo opisali koliko godina sada ima vaše dete. Ukoliko ima manje od 18 to je pitanje za pedijatra-endokrinologa. Nemam neka iskustva sa Vendoksin kapima te ih ne bih detetu propisala. Pozdrav!

    • Postovanje, lecim se od e039 vec 5 godina vrednosti su se kretale i do 9 pod terapijom su se kao normalizovale ali imam veliki problem. Pijem euthyrox 125 ali imam puls od 156 do 176 traje i do pola sata nakon toga osecam neku tezinu u grudi i vrtoglavicu koja traje danima. Obratila sam se svom endokrinologu koja mi nije promenila terapiju a konrtaindikacije su iste kao sto pise u leku. Ja sam na svoju ruku smanjila na 100 nisam imala u poslednjih dva meseca ubrzan rad srca ali tsh je 6, 410. Pa vas pitam sta da radim i da li umesto ovog leka postoji drugi. Samo da nemam ove kontraindikacije i samo se gojim. Hvala unapred i postovanje

    • Moje dete je u 11. mesecu zivota dobilo diabetis melitus tipa 1 i prima insulin dva puta na dan 3 put po potrebi. Da li bi ja mogla da mu dajem vendoksin kapi uz insulin. Želim vaše misljenje. Unapred. Hvala