1. Štitna žlezda

    Pitanje broj: #1708

    IMAM 32 GODINA, I NIKAKO DA OSTANEM TRUDNA. RADILI SMO SVAKAKE ANALIZE I PROBLEM JE KOD MUŽA JER IMA AZOSPERMIJU. ODNOSNO TAKO SU NAPISALI NA IZVEŠTAJU ALI SU MU U BOJEVOM RASTVORU NASLI 5 KOMADA. ALI MENE TRENUTNO INTERESUJE MOJ PROBLEM JER OVE MOJE NALAZE SAM NOSILA KOD MOG GINEKOLOGA I ONA JE REKLA DA JE SVE DOBRO ALI KAD MI JE REZULTAT PREGLEDALA DRUGA DOKTORICA I ODMA MI JE REKLA DA MORAM DA IDEM KOD DR ZA ŠTITNU ŽLEZDU PA NE ZNAM ŠTA DA RADIM A OVO JE MOJ REZULTAT > FT4 16.5 REF.VREDNOST 10,5-22,7 > FT3 5,1 REF.VREDNOST 3,0-6.5 > TSH O,22 REF.VREDNOST 0,35-5,15 > T4 -REF.VREDNOST 60-165 > T3-REF.VREDNOST 1,2-3,2. PA KAŽE DA NE VALJA TSH A DA SU SVI OSTALI DOBRO PA SAD NE ZNAM ŠTA DA RADIM, A OSTALI HORMONI SU MI DOBRI ODNOSNO JEDINO NIJE DOBAR PROGESTERON ON JE 6,7 REF.VREDNOST FOLEKULARNA FAZA

    Odgovoreno: 19. 11. 2007.
    • S obzirom da su kod vas slobodne frakcije tiroidnih hormona u referentnim vrednostima i da nemate nikakve simptome koji bi ukazivali na poremećaj funkcije štitaste žlezde, niže vrednosti TSH same za sebe se ne mogu uzeti kao validan parametar u ovom trenutku. Pošto se možda radi i o laboratoriskoj grešci svakako ga treba ponoviti pa ako se niše vrednosti odrzavaju uraditi retestiranje celog tiroidnog statusa za tri meseca. Takodje uradite i ultrazvucni pregled vase tiroideje. Odgovor na vaše pitanje da li sve ovo ima veze sa vašim sterilitetom je da nema i jasno je da problem nije kod vas nego kod vašeg partnera i da on treba da se obratiti lekaru radi utvrdjivanja uzroka azospermije i eventualnog daljeg lečenja. Imajući u vidu sve što ste napisali kod vas bi došlo u obzir razmisljanje o eventualnoj veštačkoj oplodnji obzirom da postoji u spermogramu vašeg supruga po koji funkcionalni spermatozoid.

      Ass.dr Milena Velojic Golubovic