1. Scintigrafski nalaz štitne žlezde

    Pitanje broj: #1048

    Da li možete da mi objasnite sledeći scintigrafski nalaz: u desnom režnju se uočava hipofunkcijski nodus pozicioniran kraniolateralno. Medijalna kontura desnog reznja slabo delineirana. Istmična regija uvećana i oslabljeno fiksira pertehnetat u inferiornom delu. Šta to znači i šta dalje? Da li je u ovakvom slučaju potrebna operacija?

    Odgovoreno: 21. 08. 2007.
    • Scintigrafiji je sigurno prethodio ultrazvučni pregled, koji je uz klinički pregled značajniji za dijagnostiku čvora (nodusa) štitaste žlezde, a koji niste opisali. Ukoliko je čvor veći od 10 mm, a funkcija žlezde normalna, kao prva dijagnostička mera, savetuje se FNB (punkcija tankom iglom). To je jednostavna, praktično bezbolna dijagnostička metoda. Većina nodusa se samo prati, a tek u slučaju značajnog rasta, sumnje ili dokaza maligniteta, sprovodi se hirurško lečenje.